O Budíku
Je to děsivé, ale v příštím roce už to bude 15 let od okamžiku, kdy vznikla první okénka programu zvaného Budík - tedy nepočítám-li textové cosi zvané 76Diář, co vzniklo ještě o dva roky dříve a běželo v DOSu.
Následující povídání bude o tom, jak to všechno slavně začalo a neslavně skončilo, a při tom dojde i na několik poučení (z krizového vývoje, samozřejmě). A jako bonus si můžete tuhle vykopávku stáhnout a zdarma používat na svém PC s Windows, vlastníte-li ještě nějaké.
Budík 1.08+ / 972kB
- Více: Budík v datech, Nejčastější dotazy
#1: Nebojte se kopírovat
V roce 1998 to na trhu s osobními organizéry vypadalo trochu jinak než dnes. V kanceláři vládl Lotus Organizer a nějaké první verze Outlooku, bohatí manažeři začali objevovat Palm a po smartfonech jsme si mohli nechat jen zdát. Freeware prográmky byly dosti katastrofické.
Proto jsem se rozhodl napsat si vlastní připomínátko, které záhy dostalo jméno Budík. V Delphi šla spousta věcí jednoduše naklikat, vývoj šel po večerech utěšeně kupředu a nakonec z toho byl celý maturitní projekt. Při obhajobách pak sice výsledné cédéčko leželo trochu ztracené mezi měřáky a zesilovači, byla mu však prorokována světlá budoucnost.
#2: Když kopírujete, buďte lepší než originál
Toho roku jsem pak s Budíkem objel ještě nějaké soutěže a výstavy a přes neuvěřitelně pomalou školní linku protlačil archiv s programem na internet. A hle, záhy byla čerstvě vytvořená emailová schránka ucpaná hlášeními chyb a požadavky na nové funkce. Brzy se program pod všelijakými názvy (například Budík 76) ocitl v několika sharewarových katalozích.
Současně s emaily chodily i klasické dopisy, ručně psané i tištěné na levných inkoustovkách, strohé dotazy i rozšafná a patetická poděkování. Největším překvapením byla přiložená padesátikoruna umně sbalená v alobalu.
Budík toho vlastně nenabízel o mnoho více než dnes již klasickou kombinaci kalendář – úkoly – poznámky – kontakty. Ukázalo se však, že koncept aplikace, která sice jen kopíruje několik obvyklých funkcí, ale je přitom jednoduchá a použitelná, je překvapivě funkční. Kromě nulové ceny pomohla i orientace na české prostředí, neboť většina aplikací v této kategorii byla dostupná jen v angličtině.
#3: Zálohujte a udržujte
Další vlny přicházely pravidelně s recenzemi Budíku v různých časopisech. To už jsem byl ale opět ve studijním procesu a měl úplně jiné starosti. Podařilo se mi ještě vydat několik opravných verzí (poslední se záhadným označením 1.08+), pak už se zdrojáky jen bezcílně povalovaly v počítači, až odešly i s diskem a všemi ostatními daty do věčných lovišť. Verze 1.08+ se tak bohužel stala verzí poslední. To bylo celkem nepříjemné, protože verze obsahovala nepříjemnou vlastnost – nové Windows XP nešlo vypnout, dokud program nebyl manuálně ukončen.
Přestože program už měl největší slávu za sebou, ztráta mě celkem mrzela a Budík mi nedal spát. Domluvil jsem se tedy na fakultě, nainstaloval C++ Builder a začal v rámci různých projektů tvořit novou generaci programu. Pod vlivem globalizace dostal program název Budiik. Ty dvě ii měly značit dvojku.
Z Budiiku se postupem času stal ročníkový projekt i diplomová práce. Ambice byly převeliké – kompletní klient-server řešení pro správu osobních dat. Místo kódování jsem se však musel více věnovat zkoumání a psaní a po dvou letech stále Budiik více než co jiného připomínal polofunkční prototyp. Ovšem pozitivní feedback od stávajících uživatelů Budíku byl zavazující a já jsem stále tak nějak doufal, že se to zlomí, bude více času a motivace a Budiik bude úspěšně dokončen, aby mohl zazářit na freewarovém nebi.
#4: Když to nejde, vzdejte to včas
I nezlomilo se. Po škole přišlo zaměstnání, stěhování, zařizování a vůbec všechny ty starosti běžného života, jak je známe. Zdrojáky opět ležely na disku a pomalu se na ně zapomínalo.
Vzepjal jsem tedy poslední síly a umístil kód na SourceForge jakožto open source. Pár lidí se kupodivu ozvalo a pomohli s rozjetím webu a několika komponentami. Ruch okolo projektu však zase brzy utichl a ozývali se už jen zklamaní uživatelé, neboť screenshot prototypu se záhadně objevil i na sharewarových serverech se starým Budíkem.
#5: I slepé cesty jsou užitečné
Od té doby už je projekt víceméně mrtvý, jen kód je stále k nalezení na SourceForge.
Na Budík jsem ale nezapomněl. Každé ráno, když pustím firemní xpéčka, se na mě totiž z lišty usmívá malý budíček. A možná je schovaný ještě i někde u vás.
Jak šel čas s Budíkem
- 2006 / Definitivní konec vývoje Budiiku
- 06.10.2005 / Budík 1.08+ se objevuje na Computer CD 19/05 v rubrice "100 nejlepších českých freewarů"
- 17.05.2005 / Budiik má nové stránky: http://budiik.sf.net
- Prosinec 2005 / Z Budiiku se stává open source, start projektu na SourceForge.net
- 21.06.2004 / úspěšná obhajoba diplomové práce "Budiik - Personal Information Management System"
- Květen 2004 / dokončení návrhu nového systému v rámci diplomové práce "Budiik - Personal Information Management System"
- Červen 2003 / je hotova základní kostra nové aplikace
- Leden 2003 / zahájení prací na novém projektu Budiik
- Prosinec 2001 / Budík se objevuje na Počítač pro každého CD 6/2001
- 24.06.2001 / definitivně ukončen vývoj stávajícího Budíku verzí 1.08+
- Duben 2001 / Budík se objevuje na Level CD 4/2001
- 22.02.2001 / Budík 1.08 - drobné změny, zálohování, církevní svátky
- 26.11.2000 / Budík 1.07 - zvýšení stability
- 22.11.2000 / recenze Budíku na Novinky.cz: "...Budík by se dal nejlépe připodobnit k Outlooku. Ovšem na rozdíl od něj je daleko jednoduší, přehlednější, česky a zadarmo... Opravdu šikovný program; pokud ještě stále používáte papírový diář, víte, za co jej můžete vyměnit." (Ondřej Pohl: Budíčééééék!)
- 15.11.2000 / Budík 1.06+ - zaznamenávání běhu programu do logu
- 09.11.2000 / Budík 1.06 - zlepšení funkčnosti, posílání SMS
- 28.06.2000 / Budík 1.05 - odstraněno množství chyb, nové funkce
- 24.03.2000 / recenze Budíku na Živě.cz: "...Celkově vzato se jedná o jednoduchý a přehledný diář, který bude postačovat naprosté většině uživatelů. Opět se ukázalo, že čeští autoři jsou schopni vyvinout aplikace plně srovnatelné s těmi, jež vznikají především na západ od našich hranic. Pokud ještě připočteme skutečnost, že Budík můžete zdarma používat i šířit dále, nebude patrně v této oblasti na trhu mnoho produktů, které by mu mohly konkurovat." (Karel Kilián: Probuďte se, je tady Budík!)
- 01.01.2000 / Budík úspěšně vkračuje do nového milénia bez jakýchkoliv problémů :-)
- Prosinec 1999 / Budík na Computer CD 22/99: "...Zajímavá je česká obdoba Outlooku, Budík, jenž je určen pro ty, kterým se Outlook zdá zbytečně složitý."
- Prosinec 1999 / Budík se objevuje na Chip CD 12/99 (hodnocení 9/10)
- 23.11.1999 / Budík 1.04 - drobné opravy, slovenský kalendář
- Říjen 1999 / prezentace na brněnských veletrzích INVEX a MLADEX (pod záštitou ASK)
- Červen 1999 / obhájení Budíku coby maturitní práce, 3.místo v celostátním kole SOČ v Karlových Varech (obor 10 - elektrotechnika, elektronika, technika počítačů a telekomunikace)
- 27.05.1999 / Budík 1.03 - drobné opravy
- 11.05.1999 / Budík 1.02 - drobné opravy
- Duben 1999 / 2.místo v oblastním kole SOČ v Ostravě (obor 10 - elektrotechnika, elektronika, technika počítačů a telekomunikace)
- Březen 1999 / Budík získává 1.místo ve školním kole SOČ na SPŠE v Rožnově pod Radhoštěm
- 21.03.1999 / Budík 1.01 - drobné opravy
- 19.03.1999 / Budík 1.0 - první kompletní verze :)
- 09.03.1999 / Budík 0.99ß+ - první veřejně šířená betaverze
- Prosinec 1998 / z Budíku se stává maturitní práce
- Červen 1998 / zahájení práce na Budíku
FAQ
Co je to Budík?
Budík je volně šiřitelný osobní organizér ve stylu Lotus Organizer. Slouží pro osobní organizaci času, úkolů, kontaktů, poznámek a obecně údajů uživatele, které uchovává v uživatelském diáři.
Vlastnosti:
- Kalendář - denní, týdenní, měsíční a roční přehled
- Akce, schůzky, události a výročí s možností opakování a připomínání
- Seznam úkolů - zpožděné, současné, budoucí a dokončené úkoly
- Poznámky - přehledné řazení do složek
- Kontakty - údaje osob a skupin, základní a volitelné položky
- Možnosti vytáčení tel.čísel, posílání SMS a emailů osobám v Kontaktech
- Drag&Drop - jednoduché přetahování záznamů myší
- Lokální menu - umožňuje rychlou manipulaci se záznamy v daném místě
- Lokální schránka - výměny a konverze dat různých typů
- Další funkce - hledání, import, export (CSV), tisk, ...
- Pro rychlé přepínání mezi jednotlivými stránkami programu slouží pracovní lišta
- Důležitost a bezpečnost dat - priority a stupně utajení, možnost aktivace hesla
- Hlídací režim - ukrytí programu a běh na pozadí
- Možnosti automatické aktivace připomenutí a deaktivace při nečinnosti
- Kontextová nápověda
Kdy bude nová verze?
Nikdy, verze 1.08+ je poslední.
Pro jaké systémy je Budík určen?
Budík je primárně určen pro operační systémy Windows 95/98/NT/2000/XP. Bez větších potíží funguje i na Windows Vista/7.
Lze Budík provozovat v síti?
Budík je jednouživatelský, v jednom okamžiku tedy může být jeden diář sdílen pouze jedním uživatelem. Lze však používat diář uložený na síťovém disku.
Jak nainstalovat Budík?
Stačí stáhnout zde uvedený archiv a spustit. Na lokální disk se do nového adresáře Budik extrahuje kompletní spustitelná distribuce programu. Poté již stačí spustit samotný program Budik.exe.
Budík nelze spustit.
Tato chyba se objevuje ve starších verzích Windows95/98 bez připojení k Internetu, neboť Budík potřebuje knihovny WinSocks2, které jsou součástí připojení k síti. Pokud vám Budík nejde spustit, zkuste v dialogovém okně Ovládací panely - Síť nainstalovat TCP/IP protokol (Přidat - protokol - Microsoft - protokol standardu TCP/IP). Po nezbytné instalaci a restartu systému by měl Budík již fungovat. Dalším řešením je nainstalování podpory WinSocks2 pro zmiňované systémy.
Budík nelze vypnout.
Tato chyba se objevuje ve Windows2000/XP, kdy při Budíku přepnutém do Hlídacího režimu nelze vypnout systém. Je potřeba nejdříve vypnout program ručně.
Nelze vytvořit diář.
Pravděpodobně máte špatně nastavenou složku s daty, tzn. adresář, do kterého se ukládají uživatelské diáře (např. neexistující nebo chráněný proti zápisu). Složku lze změnit v Nastavení - Data nebo v dolní části dialogového okna Výběr diáře.
Budík nemůže vytvořit soubor Budik.log.
Pravděpodobně máte spuštěno více Budíků najednou. Zda je tomu tak, se můžete přesvědčit v seznamu úloh (Ctrl-Alt-Del).
Nelze zobrazit hlavní okno Budíku.
Touto chybou byly postiženy některé starší verze. Oprava je následující: ukončíte Budík, spustíte program RegEdit.exe (v adresáři Windows), najdete v levé části okna klíč HKEY_CURRENT_USER/Software/76house/Budík, tento klíč smažete (jen tento, nic jiného!), ukončíte RegEdit a spustíte Budík - nyní by již vše mělo být v pořádku.
Jak lze přenášet data mezi počítači?
Data (tzn. diáře uživatelů) jsou uložena v souborech *.bud, které lze libovolně přenášet. Před přenášením je vhodné Budík zavřít.
comments powered by Disqus
WebExpo, kedlubny a flanelové košile
Z letošního WebExpa jsem si opět odnesl pár nových poznatků, spoustu inspirace a díky veselé hře s QR kódy a povedené sobotní party i několik nových kontaktů. Nebudu ale zdlouhavě přežvýkávat obsah jednotlivých přednášek, to už učinili mnozí jiní. Jde mi totiž o něco z mého pohledu mnohem podstatnějšího. O přetékání.
Vysílač Fredymant
Přišla doba, kdy na kopcích začaly růst stožáry a ty stožáry vysílaly a přijímaly všecko to, co si lidé na dálku vzkazovali. Stačilo se na chvilku beze slova zastavit a uslyšeli byste, jak se vzduchem nese tichounké brebentění. A v něm všechna řeč světa, jazyky domácí i cizokrajné, smích i pláč, líbezný zpěv i hudrání, hlásky jako med i velitelské staccato.
Web na zelené louce I.
Když jsem začal před více než rokem přemýšlet o novém webu, netušil jsem ještě, kolik různých technologií a nástrojů k tomu budu potřebovat. Samozřejmě, rozjet vlastní blog s WordPressem je otázka chvilky. To by ale bylo příliš jednoduché.
Trabi a Brouči
Říká se, že Berlín je živý a inspirativní. Po třech dnech ťapání v centru města je asi předčasné dělat nějaké závěry, nicméně jedna věc je zřejmá na první pohled: Berlín dodnes žije uplynulými lety rozdělení na východní a západní část – počínaje pestrobarevnou East Side Gallery a konče kýčovitými suvenýry Made in DDR.